PROFESJONALNE DORADZTWO DLA GASTRONOMII

 • Doradztwo biznesowe

  • Marketing gastronomiczny
  • Nowoczesne zarządzanie personelem
  • Skuteczna kontrola kosztów
  • Zarządzanie zaopatrzeniem
  • Przeciwdziałanie kradzieży
 • Program Tajemniczy Gość

  Kolejny Gość odwiedza Twoją restaurację.
  Spożywa posiłek, płaci i wychodzi. Zachowuje się naturalnie, nie przedstawia się.
  A po wyjściu z lokalu wypełnia kwestionariusz oceny. To był właśnie Tajemniczy Gość MoJa Consulting!

 • Szkolenia gastronomiczne

  Przeprowadzamy szkolenia dla właścicieli i menedżerów gastronomii oraz dla personelu restauracji. Szkolenia dostosowywujemy do specyfiki danej sytuacji biznesowej.

 • Polecamy publikacje

  "Ciemna strona gastronomii. Jak skutecznie przeciwdziałać kradzieży pracowniczej"
   

Pytania i odpowiedzi

Zwracam się z prośbą o pomoc, gdyż chciałbym otworzyć kawiarnię w Warszawie, mam już upatrzony lokal, który będzie oddany do użytku pod koniec miesiąca,  ale nie orientuję się gdzie i jakie dokumenty powinienem załatwić ile trwają te formalności.

Chcę otworzyć restaurację, tzn. na razie sprawdzam czy wszystko będzie się opłacać. Mam kilka bardziej szczegółowych pytań:

 • Jakie są zasady zatrudnienia personelu(tzn. ile kelnerów na metr kwadratowy) i ile pomocników kucharza w zależności od metrażu i ilości gości, których pomieści restauracja?
 • Jakiej wysokości mam brać pod uwagę opłaty(tzn. woda, prąd, ogrzewanie) w zależności od wielkości knajpy(najlepiej gdyby był na to jakiś wzór).

Pozwalam sobie pisać do Pana, ponieważ udostępnia Pan swój adres na stronie hotelarze.pl.
Zastanawiam się nad otwarciem domu weselnego, ale nie mam orientacji jak kształtują się koszty takiej inwestycji. Czy mógłby Pan podpowiedzieć mi, z jakimi kosztami należy się liczyć, jeżeli w ofercie oprócz kompleksowej organizacji przyjęć weselnych oraz innych imprez okolicznościowych miałby się znaleźć również hotel dla gości tych, że imprez. Działkę już mam, pozostaje jedynie kwestia uzyskania pozwoleń(będę wdzięczna za podpowiedź, jakie są wymagania i od czego w ogóle należy zacząć) oraz budowa lokalu. Rozumiem, że o dokładnej kalkulacji i fachowym doradztwie możemy również rozmawiać, naturalnie, jeżeli wstępne wyliczenie spotka się z moimi możliwościami.

Jestem studentką i piszę biznes plan kawiarnio-baru. Mój lokal ma być zlokalizowany w centrum gminy, która liczy około 9 tys. mieszkańców. W samej miejscowości jest około 650 osób. Zakładam, że warunki są idealne, nie ma konkurencji. Mam pewne problemy z ustaleniem liczby klientów, i ilością sprzedaży alkoholu. Czy są jakieś wskaźniki np. procentowe wykorzystanie miejsc w kawiarni lub tym podobne, które pomogą w oszacowaniu liczby klientów oraz pieniędzy przez nich wydanych???Ponadto mam problem z częścią finansową. Jakie są podatki i opłaty? Czy oprócz koncesji i podatku dochodowego 19% muszę płacić podatek akcyzowy? Skoro w menu mam piwo, wino, oraz kawy z alkoholem, i nie sprzedaję napojów 18 %.

Mam nurtujące mnie pytanie i nie mam, do kogo się zwrócić, więc próbuje do Pana. Jaką szkołę lub kurs powinnam mieć skończony by w swojej restauracji "przyjąć" na praktykę uczniów? Jestem po 2 letnim studium gastronomicznym, miałam tam trochę pedagogiki, ale czy to wystarczy? Czy dyplom jest akceptowany? Czy miał Pan do czynienia z czymś takim? W tych naszych mazurskich miasteczkach wszyscy wiedzą tyle, co ja, czyli nic. Mówią o jakimś kursie pedagogicznym, ale podejrzewają, że szkoła gastronomiczna jest uznawana, ale to tylko podejrzenia i nic więcej. Jeżeli by Pan coś wiedział na ten temat to byłabym wdzięczna za podpowiedź.

Mam zamiar otworzyć pizzerie i juz nawet znalazłam lokal, który chciałabym wynająć. Ten lokal do tej działał, jako pub-disco z małą gastronomią tzn. frytki, zapiekanki, hot-dogi, trzeba będzie wiec zaprojektować kuchnie i zakupić cały sprzęt kuchenny. Ponadto odmalować wnętrze i zakupić odpowiednie oświetlenie. Moje pytanie jest następujące:, jakie procedury formalne musze załatwić tzn. musze dokonać adaptacji projektu?

Chciałbym dowiedzieć się, jakie kroki muszę poczynić, aby otworzyć restaurację. Powierzchnia lokalu, który zamierzam wynająć wynosi około 300 m. Lokal znajduje się w piwnicy bez okien. Nie wiem ile pieniędzy musiałbym na to przeznaczyć. Remont należy zrobić od podstaw. Czy mogę liczyć na ogólny kosztorys inwestycji?

Chciałabym się dowiedzieć jednej rzeczy tzn. czy osoba, która otwiera pizzerie musi mieć jakieś przeszkolenie, jeżeli chodzi o wymagania sanitarne, co do prowadzenia lokalu gastronomicznego czy wystarczy zatrudnić kucharzy, którzy przejdą odpowiednie badania u lekarza pracy?

Czy nazwa lokalu gastronomicznego jest od czegoś zależna?

Przeczytałam Pański artykuł o działalności gospodarczej i mam do Pana pytanie. Chce założyć pizzerie i poszukuje odpowiedniego lokalu. Może mi Pan powiedzieć, na co mam zwrócić uwagę przy wyborze lokalu? tzn. chodzi mi głównie o pozwolenia, jakie powinien mieć wynajmujący pod działalność usługową. Na co zwrócić uwagę żeby nie wplątać sie w duże koszta przebudowy i adaptacji pomieszczenia?

Mam pytanie przejmuje lokal gastronomiczny z całym kompletnym wyposażeniem, w którym prowadzona była działalność sprzedaży pizzy i alkoholu. Proszę mi powiedzieć, jakie są procedury dotyczące odbioru lokalu przez sanepid czy musze mieć tez odbiór przez inspekcję budowlaną i jakie są terminy odbiorów przez te służby.

Witam Państwa, Myślę o otworzeniu pewnego punktu gastronomicznego we wschodniej Polsce. Szukam pomocy we wszystkich przedsięwzięciach początkowych. Czy mogłabym sie więcej dowiedzieć o Państwa ofercie i propozycji finansowej.

Uprzejmie proszę o informację, jaka musi być minimalna odległość miedzy szkołą a lokalem gastronomicznym typu kawiarnia, w którym będzie można podawać alkohol.

Co oznacza pojęcie „szkoła” oraz jak należy dokonywać pomiaru odległości od szkół lub innych miejsc wyznaczonych w uchwale rady gminy(miasta)
określającej strefy ochronne

Chciałbym otworzyć małą, o nowoczesnym wystroju restaurację/club na nowo wybudowanym(dużym) osiedlu we Wrocławiu. W pobliżu(ok. 500m) znajduje się pizzeria Tele Pizza. Poza nią ma żadnej innej restauracji, baru, kawiarni. Lokal o powierzchni 80 m. nie jest przystosowany do prowadzenia gastronomi. Zastanawiam się nad kosztami, jakie musiałbym ponieść, żeby w pełni przystosować go użytkowania oraz czy miałby on szansę powodzenia w punkcie, w którym planuję go otworzyć. Na inwestycję mam ok 250 000. Osiedle jest nowoczesne, położone daleko od centrum, przy głównej ulicy prowadzącej do centrum, oraz przy obwodnicy, z dużym parkingiem od ulicy, przy bardzo dużym parku.

Współpracuję z Hiszpańska firmą konsultingową, aktualnie jesteśmy w trakcie przygotowania Przewodnika dotyczącego zakładania restauracji. Stąd moje pytanie: czy mógłby mi Pan podpowiedzieć(strony internetowe ect.) gdzie mogę znaleźć informacje dotyczące działalności rynku restauracyjnego w Polsce: podział lokali gastronomicznych pod względem oferowanych usług, w zależności od luksusu(w Hiszpanii np. istnieje podział na widelce) dane statystyczne, ect.

Czy mógłby mi Pan polecić jakąś specjalistyczna literaturę w temacie? Bardzo zależy mi na rozszerzeniu obecnej wiedzy.

Chciałabym przejąć istniejący już pub od innej osoby. W ramach "odstępnego" przejmuje się całość wyposażenia, nieruchomość jest własnością Miasta. Moje pytania: Czy w przypadku takiego przejęcia są wymagane ponowne odbiory lokalu przez Sanepid, Straż Pożarną czy inne instytucje?Czy może sie zdarzyć tak, że istniejący już pub nie otrzyma ponownej koncesji na alkohol(na moje nazwisko)? Jakie problemy mogą mnie jeszcze czekać w przypadku takiego przejęcia?

Bardzo proszę mi podpowiedzieć, jakie instytucje mogą ograniczyć działalność (zbyt głośną muzykę w nocy) klubu jazzowego? Czy oprócz policji mogę zwrócić sie jeszcze do jakiejś instytucji. Sanepid odmówił mi pomocy. Nadzór budowlany też. Działalność klubu prowadzona jest legalnie, ale obok wybudowano nowy budynek mieszkalny. Jak poradzić sobie z nadmiernym hałasem? Kto może nam pomóc? Jak zmusić tego Pana do wyciszenia swojego klubu?

Na stronie internetowej hotelarze.pl znalazłem Pana wypowiedź na temat kosztów, jakie trzeba ponieść zakładając działalność gastronomiczną. Noszę się z zamiarem otwarcia lokalu. Planuję by w menu znalazły się potrawy typowo polskie jak i takie, które często goszczą na stołach naszych domów(Z założenia pomijam pizze). Nurtuje mnie pytanie, jakie elementy wyposażenia kuchni są niezbędne przy tego typu działalności. Niestety nie potrafię sam określić minimalnie potrzebnego sprzętu, aby potrawy serwowane w lokalu były nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Wdzięczny będę za odniesienie się także do wymagań SANEPIDU, bo wiem, że takowe istnieją.