PROFESJONALNE DORADZTWO DLA GASTRONOMII

 • Doradztwo biznesowe

  • Marketing gastronomiczny
  • Nowoczesne zarządzanie personelem
  • Skuteczna kontrola kosztów
  • Zarządzanie zaopatrzeniem
  • Przeciwdziałanie kradzieży
 • Program Tajemniczy Gość

  Kolejny Gość odwiedza Twoją restaurację.
  Spożywa posiłek, płaci i wychodzi. Zachowuje się naturalnie, nie przedstawia się.
  A po wyjściu z lokalu wypełnia kwestionariusz oceny. To był właśnie Tajemniczy Gość MoJa Consulting!

 • Szkolenia gastronomiczne

  Przeprowadzamy szkolenia dla właścicieli i menedżerów gastronomii oraz dla personelu restauracji. Szkolenia dostosowywujemy do specyfiki danej sytuacji biznesowej.

 • Polecamy publikacje

  "Ciemna strona gastronomii. Jak skutecznie przeciwdziałać kradzieży pracowniczej"
   

Jesteś tutaj

Chcę otworzyć restaurację, tzn. na razie sprawdzam czy wszystko będzie się opłacać. Mam kilka bardziej szczegółowych pytań:

 • Jakie są zasady zatrudnienia personelu(tzn. ile kelnerów na metr kwadratowy) i ile pomocników kucharza w zależności od metrażu i ilości gości, których pomieści restauracja?
 • Jakiej wysokości mam brać pod uwagę opłaty(tzn. woda, prąd, ogrzewanie) w zależności od wielkości knajpy(najlepiej gdyby był na to jakiś wzór).

Odpowiedź: 
Jeśli chodzi o personel, który będzie przez Pana zatrudniany - wszystko uzależnione będzie przede wszystkim od wielkości Pańskiego lokalu i natężenia panującego w nim ruchu a także od karty menu, jak również od tego czy sprzedaż będzie prowadzona z serwisem na miejscu jak i w dostawie. W chwili obecnej większość placówek gastronomicznych zatrudnia swoich pracowników za stawkę godzinową, więc koszty te można łatwo kontrolować. Należy również pamiętać, że na ilość personelu bardzo duży wpływ ma jego odpowiednie przeszkolenie i zmotywowanie - może być tak, że dla jednego kelnera problemem jest obsługiwanie 3 - 4 stolików w jednym czasie, podczas gdy drugi radzi sobie z 6-7(przy lokalu o wielkość 60 - 70 m2 optymalne zmiany 2-3 osobowe). Co do tematu kosztów - uzależnione one są od wielkości lokalu i ciężko jest tu jednoznacznie powiedzieć ile może to być za m2(czy lokal ma mrożnie? Chłodnie? Ilość lodówek, ekspres do kawy? Kostkarkę? Ilość punktów świetlnych? Reklamy zasilane prądem, kurtyny wejściowe?. Znam kawiarnie o powierzchni 60 - 70 m2 pracującą 13 godzin dziennie gdzie koszt energii elektrycznej to około 2000 PLN / miesięcznie - bez klimatyzacji - najlepiej było by zestawić urządzenia, jakie mają być w lokalu i zliczyć ich pobór. Zużycie wody - zależne od ilości przygotowywanych / wydawanych posiłków i rotacji Gości. Dla lokalu 60 - 70 m2 z obrotami rzędu 100.000 Założyłbym ok 1200 - 1500 PLN, należy też pamiętać o kosztach koncesyjnych, prowizjach bankowych, prowizjach za karty płatnicze, kupony żywieniowe, opłatach za transmisje sygnału TV/ radio - odtwarzanie muzyki, środkach czystości, środkach komunikacji, kosztach księgowych, wydatkach serwisowo eksploatacyjnych - przeglądach(urządzenia gastronomiczne, kasy fiskalne) innych kosztach eksploatacji lokalu.