PROFESJONALNE DORADZTWO DLA GASTRONOMII

 • Doradztwo biznesowe

  • Marketing gastronomiczny
  • Nowoczesne zarządzanie personelem
  • Skuteczna kontrola kosztów
  • Zarządzanie zaopatrzeniem
  • Przeciwdziałanie kradzieży
 • Program Tajemniczy Gość

  Kolejny Gość odwiedza Twoją restaurację.
  Spożywa posiłek, płaci i wychodzi. Zachowuje się naturalnie, nie przedstawia się.
  A po wyjściu z lokalu wypełnia kwestionariusz oceny. To był właśnie Tajemniczy Gość MoJa Consulting!

 • Szkolenia gastronomiczne

  Przeprowadzamy szkolenia dla właścicieli i menedżerów gastronomii oraz dla personelu restauracji. Szkolenia dostosowywujemy do specyfiki danej sytuacji biznesowej.

 • Polecamy publikacje

  "Ciemna strona gastronomii. Jak skutecznie przeciwdziałać kradzieży pracowniczej"
   

Jesteś tutaj

Jestem studentką i piszę biznes plan kawiarnio-baru. Mój lokal ma być zlokalizowany w centrum gminy, która liczy około 9 tys. mieszkańców. W samej miejscowości jest około 650 osób. Zakładam, że warunki są idealne, nie ma konkurencji. Mam pewne problemy z ustaleniem liczby klientów, i ilością sprzedaży alkoholu. Czy są jakieś wskaźniki np. procentowe wykorzystanie miejsc w kawiarni lub tym podobne, które pomogą w oszacowaniu liczby klientów oraz pieniędzy przez nich wydanych???Ponadto mam problem z częścią finansową. Jakie są podatki i opłaty? Czy oprócz koncesji i podatku dochodowego 19% muszę płacić podatek akcyzowy? Skoro w menu mam piwo, wino, oraz kawy z alkoholem, i nie sprzedaję napojów 18 %.

Odpowiedź: 
Co do ustalenia liczby potencjalnych klientów, jedyne, co mógłbym zasugerować to przeprowadzenie ankiety, w której uwzględnione były aspekty związane z rodzajem oferty lokalu, jakiego typu lokal byłby najbardziej pożądany, z jakiego poziomu cenami - ile konsumenci są w stanie wydać na posiłek, napój, etc. Mając również lokale w niedalekiej okolicy, (jeśli jakieś są) możemy obserwować ruch tam(na podstawie liczby odwiedzin lub analizując rachunki kasowe - choć z reguły kasa fiskalna nie zawsze działa) Co do opłat, jakie Pani musi ponieść przy otwieraniu lokalu : - opłaty za odbiór lokalu przez sanepid ok 150 PLN(a wcześniej opłata za badania wody ok 200 PLN) - opłata za wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu z sanepidu(ok 400 PLN) - opłaty do gminy z tytułu koncesji alkoholowej(w pierwszym roku stała stawka - potem % od sprzedaży) Do tego należy pamiętać również o kosztach pracowniczych (badania personelu), opłatach do ZAIKS z tytułu odtwarzania muzyki w lokalu / transmisji TV, i innych kosztach okresowych. Co do podatku, płaci go Pani wówczas, gdy firma przynosi zysk.