
Blog

Jak usprawnić obsługę zamówień online z platform zewnętrznych? (Przedstawiamy GoHub!)
Wielu restauratorów decydując się na sprzedaż online, często wybiera kilka platform zewnętrznych. Takie działanie może być niemałym wyzwaniem. Z pomocą przychodzi tu integracja z portalami, możliwa dzięki systemom sprzedażowym. Czytaj dalej i sprawdź, jak dzięki niej zaoszczędzić czas, miejsce i wysokie koszty.
Czytaj dalej »

Jak zmniejszać koszty operacyjne w gastronomii?
W gastronomii, jak w każdym biznesie, ważne jest umiejętne zarządzanie kosztami. Grosz do grosza, a wyniki będą lepsze. Poniżej kilka sprawdzonych metod ograniczania kosztów operacyjnych, pomocnych w ograniczaniu strat oraz przeciwdziałaniu marnotrawstwu i nieuczciwości.
Czytaj dalej »

Chcesz otworzyć swój lokal? Sprawdź, czy gastronomia jest dla Ciebie
Gastronomia przyciąga rzesze ludzi, którzy chcą spróbować szczęścia w tym biznesie. Wydawałoby się, że wystarczy znaleźć dobre miejsce, mieć atrakcyjną ofertę i… samo się kręci. Zanim jednak otworzysz swój lokal gastronomiczny, zastanówmy się wspólnie nad kilkoma kwestiami.
Czytaj dalej »

Jak otworzyć lokal gastronomiczny? Wskazówki, dzięki którym unikniesz błędów (cz.1)
Otwarcie działalności gastronomicznej jest złożonym procesem. Można je porównać do składania skomplikowanych puzzli. Najważniejsze, to dobrze się przygotować do przejścia przez wszystkie etapy przed otwarciem, by nie popełniać niepotrzebnych błędów. Przeczytaj, o jakich elementach musisz koniecznie pamiętać.
Czytaj dalej »

Koszty otwarcia restauracji - co powinien zawierać budżet?
Prawidłowo przygotowany budżet otwarcia lokalu to podstawa przed rozpoczęciem działalności. Da ci wstępną, ważną odpowiedź na dwa kluczowe dla większości inwestorów pytania: Ile pieniędzy trzeba zainwestować? Ile można zarobić? Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować dobry budżet otwarcia, jakie elementy powinien zawierać budżet oraz jakie są główne błędy założeń budżetowych.
Czytaj dalej »

Jak wykorzystać zasady wpływu społecznego do zwiększenia sprzedaży w gastronomii?
Znajomość zasad wywierania wpływu i umiejętności komunikacji perswazyjnej w dużej mierze decydują o skuteczności sprzedawców. Warto je znać, bo dostosowane do gastronomicznej rzeczywistości, pomagają sprzedawać więcej.
Czytaj dalej »

Paragon prawdę Ci powie - dlaczego analiza średniego rachunku w gastronomii jest tak istotna
Sprzedaż to magiczne słowo napędzające każdy biznes. Aby opanować zasady nią rządzące trzeba zagłębić się w świat liczb i wskaźników sprzedaży. Jednym z nich jest wysokość średniego rachunku, przyjrzyjmy się mu bliżej.
Czytaj dalej »

Konkursy sprzedażowe dla pracowników obsługi gastronomii - czy mają sens?
Naturalną chęć współzawodnictwa czy bycia najlepszym wśród pracowników można wykorzystać organizując konkursy sprzedażowe, korzyści czerpią z tego wszyscy - i pracownicy, i właściciele lokalu.
Czytaj dalej »

Reklama dla gastronomii pisana kredą, czyli jak dobrze wykorzystać potykacz?
Od wielu lat gastronomia nie może obejść się bez potykaczy kredowych. Jednak wraz z ich popularnością rosną wymagania klientów. Napis „Zapraszamy” to już za mało, by zwrócić uwagę. Aby reklama na potykaczu była skuteczna, warto poznać 6 zasad sukcesu.
Czytaj dalej »

Jak pozyskać dobrego pracownika - rekrutacja w gastronomii
Rynek pracy w sektorze gastronomii jest niełatwy. Często „liczy się sztuka”, a proces naboru polega na przyjęciu tych niewielu, którzy łaskawie zareagowali na ogłoszenie o pracę. Dlatego umiejętność pozyskania personelu staje się szczególnie istotna.
Czytaj dalej »

Nieuczciwość pracowników w gastronomii - poznaj 7 najpopularniejszych mitów
Nieuczciwość pracowników to temat, który na ogół omijamy, traktując go jak wstydliwą chorobę – jeśli jest, to lepiej o niej nie wspominać. Osoby o krótkim stażu w branży gastro najczęściej padają ofiarą mitów na temat nieuczciwości, które krążą w świecie gastronomicznym. Siedem najczęściej spotykanych opisuję w tym artykule.
Czytaj dalej »

Jak często pracownicy bywają nieuczciwi - skala wstydliwego problemu
Kiedy jestem proszony o pomoc w wyprostowaniu wyników finansowych lokalu, jednym z moich pierwszych pytań jest: Czy sądzi pan, że pana pracownicy kradną? Jeśli usłyszę: U mnie nie ma czegoś takiego, zatrudniam tylko uczciwych ludzi - wiem, od czego zacząć poszukiwania brakującego zysku.
Czytaj dalej »

O ile urosły nasze talerze i kieliszki w ciągu stu lat?
Zdarzają się lektury rozwijające, choć niekoniecznie radosne. Do takich należy książka Bee Wilson „Tak dziś jemy. Biografia jedzenia”. Oparta na badaniach opowieść o współczesnej kulturze jedzenia, a przede wszystkim – o zmianach, jakie zaszły w ciągu zaledwie ostatnich 50-ciu lat w sferze naszych nawyków żywieniowych.
Czytaj dalej »

Metody skutecznej komunikacji w gastronomii- co to jest parajęzyk i dlaczego jest ważny
O znaczeniu skutecznej komunikacji w procesie sprzedaży nikogo przekonywać nie trzeba. A czy wiesz, że podczas komunikacji wypowiadane słowa mają zdecydowanie mniejsze znaczenie niż inne aspekty mowy, zwane parajęzykiem?
Czytaj dalej »

Program Tajemniczego Gościa w gastronomii - czy to dobra inwestycja?
Tajemniczy Gość – ten anonimowy audytor, cichy oręż w walce o poprawę jakości i uczciwość pracowników, temat zakładów personelu (to był ten!, nie to nie ten!) – czy w zasadzie wart jest Twojego zachodu i pieniędzy?
Czytaj dalej »