Rynek pracy w sektorze gastronomii jest niełatwy. Często „liczy się sztuka”, a proces naboru polega na przyjęciu tych niewielu, którzy łaskawie zareagowali na ogłoszenie o pracę. Dlatego umiejętność pozyskania personelu staje się szczególnie istotna. Jak sprawić, aby ogłoszenia rekrutacyjne spotkały się z dużym odzewem i rekrutacja personelu w gastronomii kończyła się sukcesem?
Wyszukanie odpowiednich kandydatów wymaga nie tylko czasu, ale też strategicznego podejścia. Poniżej kilka sugestii, gdzie można szukać potencjalnych pracowników do lokalu gastronomicznego:
Rekrutacja w gastronomii. Gdzie szukać kandydatów do pracy?
W jaki sposób znaleźć te najlepsze osoby, które staną się efektywnymi i lojalnymi pracownikami? Stuprocentowej recepty na sukces nie ma. Ale, umiejętnie stosując opisane dalej zasady, możesz zdecydowanie zwiększyć szansę na zdobycie dobrych ludzi i zredukować liczbę błędów przy naborze. Dzięki temu nigdy nie przydarzy ci się taka sytuacja:
Przyszły pracodawca: Przyjmuję pana, bo nie mam wyjścia.
Przyszły pracownik: OK, biorę tę pracę, bo nie mam wyjścia.
Masz już przygotowany zakres obowiązków i wymagań wobec kandydatów. Ale gdzie ich szukać? Na szczęście pole działania jest bardzo szerokie, a zaczyna się od… własnego zespołu.
Promocja wewnętrzna w rekrutacji personelu
Jest to często stosowana i skuteczna metoda w rekrutacji personelu. Wykorzystuje ona potencjał pracujących w firmie osób i daje im możliwości rozwoju. Kiedy awansujesz własnego pracownika, ryzyko pomyłki w jego ocenie jest zdecydowanie niższe niż w przypadku obcej osoby. Dodatkowo pracownik dobrze zna firmę i jej standardy, więc proces wdrożenia jest o wiele prostszy.
Awansuj najlepszych
W związku z otwarciem ośmiu nowych punktów sprzedaży w firmie sieciowej pojawia się potrzeba stworzenia nowego regionu i zatrudnienia kierownika regionalnego. Zasadą jest, że w takich przypadkach awansuje się najlepszych menedżerów – znają oni zasady funkcjonowania lokali i udowodnili już swoje kompetencje. Taki awans przynosi też dodatkowe korzyści. W smukłych strukturach organizacyjnych, z wieloma poziomami hierarchii, każda promocja wewnętrzna może pociągać za sobą inne promocje. Na powstały wakat kierownika lokalu (awansowanego na stanowisko kierownika regionalnego) może być promowany kierownik zmianowy, na kierownika zmianowego – ambitny kelner. A na stanowisko kelnera może aplikować młodszy kelner lub uczeń.
Taki „łańcuszek promocji” jest dobrze odbierany przez pracowników, którzy widzą, że w firmie jest możliwość rozwoju. Wpływa to świetnie na morale zespołu.
Poinformuj o wakacie
Poinformuj cały zespół o wakacie. Najlepiej zrób to na spotkaniu pracowniczym lub wywieś ogłoszenie na tablicy informacyjnej. Zachęć wszystkich, by rozejrzeli się wśród znajomych i polecili wartościowe osoby.
Uważaj na „kolesiostwo” przy polecaniu kandydatów
Ta metoda rekrutacji zawiera jeden wrażliwy aspekt. Czy chcesz, aby kolega polecił kolegę, mąż żonę albo innego członka rodziny? Wiąże się z tym niebezpieczeństwo tworzenia zamkniętych grup w zespole, tzw. kolesiostwa i wzrostu nieuczciwości.
Czy zatrudniać spokrewnione osoby?
W korporacji, z racji reorganizacji kadr, otrzymaliśmy polecenie takiej redukcji personelu, aby wśród pracowników nie było żadnych relacji rodzinnych. Polecenie wykonano, zwolniono kilkanaście osób, ale do tej pory nie jestem przekonany, czy to było dobre rozwiązanie. Musieliśmy się rozstać z wieloma dobrymi pracownikami, mimo że nie było ku temu żadnych merytorycznych przesłanek.
Pokrewieństwo w pracy jest tematem kontrowersyjnym. Jedni podchodzą do niego drastycznie, jak w przytoczonym przykładzie, inni nie przykładają do tego większej wagi. Osobiście uważam, że relacje rodzinne i bliskie znajomości stanowią podwyższone ryzyko, dlatego trzeba je dokładnie obserwować. Jednak znam wiele przypadków, kiedy mąż i żona lub matka i córka pracujący razem nawzajem pozytywnie się wspierali i zachęcali do dobrej pracy w większym stopniu, niż gdyby nie było między nimi żadnej relacji.
Uzasadnione jest podejrzenie, że koledzy łatwiej nawiążą nieuczciwą współpracę i założą „spółdzielnię” (czyli grupę osób okradających lokal) w twojej firmie. Z drugiej strony, uwierz, niewiele potrzeba osobie nieuczciwej, aby dogadała się z drugą, świeżo poznaną, o podobnych skłonnościach. Dlatego w przypadku rekrutacji na podstawie rekomendacji najważniejsze jest to, kto poleca.
Rekrutacja zewnętrzna pracowników gastronomii
Nie zawsze na stanowiska kierownictwa regionalnego awansuje się pracowników. Od czasu do czasu warto pozyskać „świeżą krew” – osoby spoza firmy, które mogą wnieść nowe pomysły i wartości, zapobiegając skostnieniu organizacji.
Szkoły Gastronomiczne i Technika Hotelarskie
Współpraca z takimi instytucjami może przynieść wiele korzyści - od możliwości prowadzenia prelekcji i warsztatów, po staże i praktyki dla uczniów.
Media Społecznościowe
Portale społecznościowe takie jak Facebook, Instagram czy LinkedIn są coraz częściej wykorzystywane do rekrutacji. Można tam publikować oferty pracy, ale również aktywnie szukać kandydatów, obserwując ich aktywność w grupach branżowych czy komentarzach pod gastronomicznymi postami.
Agencje Rekrutacyjne
Specjalistyczne agencje rekrutacyjne mogą pomóc w znalezieniu odpowiednich kandydatów. Choć taka usługa wiąże się z dodatkowymi kosztami, to może przynieść satysfakcjonujące rezultaty, szczególnie jeśli poszukuje się osób na wyższe stanowiska.
Branżowe Eventy i Targi Pracy
Tego typu wydarzenia to doskonałe okazje do nawiązania kontaktu z potencjalnymi kandydatami. Można tam zarówno aktywnie rekrutować, jak i promować swoją markę jako atrakcyjnego pracodawcę.
Polecenia Pracowników
Nie zapominaj o swoim obecnym zespole. Twoi pracownicy mogą znać osoby, które mogą być zainteresowane pracą w Twoim lokalu. Można zachęcić ich do polecania kandydatów, np. poprzez system bonusów za polecenie.
Ogłoszenia w internecie jako źródło kandydatów
Obecnie spora część życia przeniosła się do świata wirtualnego i tam odbywa się handel, praca i życie towarzyskie. W mediach społecznościowych funkcjonuje sporo grup tematycznych, w których udzielają się osoby zainteresowane lub szukające wsparcia w danym obszarze. Poszukaj na FB grup o tematyce gastronomicznej (np. gastronomia warszawska, wielkopolska, czy gastronomia razem), ogłaszają się tam osoby zarówno szukające pracy, jak i pracowników. Możesz też wykorzystywać witryny specjalizujące się w rekrutacji, gdzie zamieszcza się ogłoszenia za darmo lub za niewielką opłatą (PracawGastronomii.pl, OLX, Pracuj.pl, Praca.pl itp.). Odwiedzaj portale specjalizujące się w tematyce gastronomicznej (np. Gastrona), często mają one dział „praca”, gdzie możesz wstawić ogłoszenie rekrutacyjne.
Agencje pośrednictwa pracy
Istnieją dwa rodzaje firm, które mogą być pomocne w obszarze – rekrutacja personelu w gastronomii. Firmy pierwszego rodzaju specjalizują się wyłącznie w rekrutacji personelu, bez specjalizacji w konkretnym sektorze rynku. Drugim typem są agencje pracy tymczasowej dla branży gastronomicznej i hotelarskiej. Niektóre z nich zajmują się również pośrednictwem pracy i oferują możliwość wsparcia w rekrutacji.
Rozwieszanie plakatów
Miejsc na wywieszanie plakatów lub ogłoszeń jest wiele. Najlepsze są takie, gdzie jest duży przepływ ludzi, a tym samym potencjalnych kandydatów. Plakaty możesz rozmieszczać w najbliższej okolicy twojego lokalu. Informacja o poszukiwaniu pracowników może się okazać skuteczna w okolicznych miejscowościach, jeśli dojazd do lokalu nie jest skomplikowany lub sam jesteś w stanie zaproponować transport. Dobrym pomysłem może być umieszczanie ogłoszeń na samochodach firmowych. Przed wywieszeniem ogłoszenia w danym miejscu zawsze sprawdź, czy nie potrzeba na to pozwolenia. Oczywistym miejscem na wywieszenie informacji o naborze jest własny lokal. Ta metoda najczęściej jest skuteczna w przypadkach, gdy stanowisko nie wymaga wysokich kwalifikacji.
Pamiętaj, że umieszczanie ogłoszeń w witrynie lub na drzwiach restauracji wysokiej kategorii nie wpłynie dobrze na jej wizerunek.
Poszukiwanie kandydatów w urzędach pracy
Jeśli zgłosisz zapotrzebowanie na pracownika do urzędu pracy, ten z bazy osób bezrobotnych wybierze te, które spełniają opisane przez ciebie kryteria, a następnie skontaktuje je z tobą. Zatrudnienie osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy może nieść ze sobą sporo korzyści, takich jak refundacja kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy, refundacja składek ZUS czy zwrot kosztów przygotowania zawodowego nowego pracownika. Minusem poszukiwania pracowników za pośrednictwem urzędu pracy jest to, że osoby wytypowane nie zawsze są zainteresowane zatrudnieniem i traktują kontakt z potencjalnym pracodawcą jako przykry obowiązek do wypełnienia tylko po to, aby nie stracić świadczeń związanych ze statusem bezrobotnego.
Sondaż wśród znajomych z branży
To jest dobre źródło. Może się okazać, że ktoś zna kogoś… Ja sam dosyć często otrzymuję takie zapytania od moich gastronomicznych znajomych i czasem udaje mi się pomóc.
Jeżeli chcesz poczytać więcej na temat rozmowy rekrutacyjnej, zapoznać się z przykładowym scenariuszem oraz opisami stanowisk pracy zachęcam do zapoznania się z poradnikiem mojego autorstwa "Menedżer gastronomii cz. 2".
Pamiętaj, że niezależnie od miejsca, w którym poszukujesz kandydatów, kluczowe jest dobrze przygotowana oferta pracy. Powinna ona precyzyjnie opisywać wymagania, obowiązki, a także prezentować korzyści płynące z pracy w Twoim lokalu. To pomoże przyciągnąć najbardziej odpowiednich kandydatów.
Ten wpis znajduje się w kategorii:
